HİZMETİNİZDEYİZ, HEP YAKININIZDAYIZ

 

DS STORE ve DS SERVICE noktalarımız randevu ile hizmet vermektedir.

DETAYLI BİLGİ

FERNANDO COSTA, DS 3 CROSSBACK EŞLİĞİNDE
DS WORLD PARIS’TE AĞIRLANIYOR

Bu sonbahar ayı, DS WORLD PARIS için farklı anlamlar taşıyor. DS WORLD PARIS, “Best Production Car” olarak seçilen en yeni DS modeli “DS 3 CROSSBACK” ile beraber Fransız heykel ustası Fernando Costa’nın çalışmalarını kutluyor.

1 Aralık 2018 tarihinde Paris'te başlayacak sergi, "33 rue François 1er" adresinde düzenlenecek.

Metal konusunda yaratıcı bir uzman: Fernando Costa

Geçtiğimiz günlerde FIAC Çağdaş Sanat Sergisi’nde boy gösteren Fernando Costa, Paris’teki turuna 15 parça eserini sergileyeceği DS WORLD PARİS’le devam ediyor.

Heykel Ustası Fernando Costa, kullanılmayan metal parçalardan yararlanarak sanat eserleri yaratıyor. Bir diğer Heykel Ustası Cesar’ın çalışmalarından ilham alan Costa, 20 yıldır avangard, cesur ve insancıl sanatsal çalışmalara imza atıyor. Costa, bilmeceli, şairane ve bağlantılı, ham ve renkli, figüratif ve soyut bağlamda metal heykeller yaratıyor.

Sanatçı, kariyerinin başından beri trafik levhalarını sanat eserlerine dönüştürüyor. Costa, topladığı bu metal parçaları keserek, taşlayarak, birleştirerek ve kaynaştırarak Avrupa’nın dört bir yanında yeniden hayat bulacak sanat eserleri olarak diriltiyor.

Fernando Costa’ya ait iki sanat eseri DS 3 CROSSBACK’i onurlandırıyor

DS Automobiles'in Tasarım Direktörü Thierry Métroz, birkaç ay önce Fernando Costa ile bir araya gelirken, yaratıcı ve tutkulu iki birey arasındaki karşılaşmadan doğal olarak yepyeni ortak fikir ve arzular çıktı. Bu doğrultuda DS 3 CROSSBACK'in rakibi olacak bir eser (nihayetinde iki tane) yaratmaya karar verildi. Fernando Costa çalışmayı tamamlamak için DS 3 CROSSBACK üretiminde kullanılan çelik levhaların kaynağına daha yakın olmak için atölyesini Périgord'da bırakmayı kabul etti. Sanatçı, elindeki kaynak ve taşlama ekipmanlarıyla Paris'in batısında yer alan Poissy üretim tesisinde pres atölyesinde yeni bir atölye kurdu. Costa, üretim alanındaki ünü sayesinde yeni kreasyonlarında kullanabileceği materyalleri keşfetmesinin yanı sıra oldukça kapsamlı bir bilgi birikim ve uzmanlık dünyasının kapılarını araladı. Fernando Costa bu süreçte birçok operatör ve teknisyenle tanışarak bilgi alışverişinde bulunma fırsatı yakaladı. Bu operatör ve teknisyenlerin bir kısmı sanat çalışmasının yaradılış sürecinde yer alırken, eserin kaynak noktaları büyük bir özenle, adeta bir terzinin elinden çıkmışçasına, detaylara dikkat edilerek ayarlandı.

Sanatçı, birkaç gün sonra DS 3 CROSSBACK prototiplerinden parçalar kullanılarak oluşturduğu iki eserle birlikte Paris’ten gurur ve memnuniyetle ayrıldı.

Büyük parçalar (Her bir parça 200 mm x 150 mm boyutlarına ve 120 kg ağırlığa sahip) sahip oldukları renge göre ayrılıyorlar. Parçalardan biri ham çelik rengine sahip olurken, diğeriyse tüm DS 3 CROSSBACK modelleri gibi boya atölyesinden geçmiş ve Milenyum Mavisi rengini almış.

Etkinlikle eş zamanlı olarak düzenlenecek fotoğraf sergisinde, sanatçının çalışma esnasında performansını ve özellikle DS 3 CROSSBACK için yaratırken kullanılan parçaların yaratılması sürecindeki ana aşamaları gözler önüne serecek.