ALLER AU CONTENU

ÇEVRE POLİTİKASI

Sürdürülebilir Kalkınma Yaklaşımımız

Hareketlilik için uyguladığımız sürdürülebilir kalkınma yaklaşımımızla; sera gazı emisyonlarını azaltmayı, doğal kaynakları korumayı ve yeni çevre dostu hareketlilik davranışlarını geliştirmeyi amaçlıyoruz.
 
STELLANTIS GRUBU
Yeni bir çağa doğru

Stellantis, tam da dünya otomobil üreticileri de dahil olmak üzere şirketlerin sürdürülebilir ürün ve hizmetlerini yenilikçi bakış açışıyla geliştirmelerinin beklendiği bir dönemde doğdu.

 

Yenilikçi bakış açısı ve yeni iş birlikleri, küresel ısınmaya karşı etkili çözümler bulmayı mümkün kılabilir. Stellantis, Dare Forward Stratejik Planında 2038 yılına kadar "imalat sürecinden otomobilin yola çıkmasına kadar" ve tedarik zinciri boyunca karbon emisyonları açısından net sıfıra ulaşma taahhüdünü duyurarak, iklim krizinin önüne geçmek için harekete geçen sektörün lider gruplarından biri oldu. 2030 yılına kadar, 2021 karbon emisyon seviyesini yarıya indirmeyi hedef olarak belirledi.

 

İklim krizi, kolektif eylem ve yenilikçi yaklaşımlar gerektiriyor. Tech Mobility şirketi olarak Stellantis, zamanımızın en kaçınılmaz sorunlarından birinin ele alınmasında öncü bir rol oynamaya hazır.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK
Tasarımdan İtibaren Sürdürülebilir Yönelim
Çevrecilik meselesini ele almak adına, tüm üretim sürecimiz boyunca çevresel etkimizi sınırlandırmayı taahhüt ediyoruz. DS Automobiles’de, koşullar izin verdiği sürece geri dönüştürülmüş ürünler kullanmayı tercih ediyoruz. Uzman geri dönüşüm ekibimiz size maksimum malzeme kalitesinin yanı sıra termik ve mekanik açıdan uzun ömür ve dolayısıyla optimum performans garanti etmek için elinden geleni yapıyor.
Ürün Sorumluluğu
Gelişim ve Tasarım
 • Yaşam döngüsü değerlendirmeleri
 • Çevreci malzemelerin seçimi
Üretim
 • Geri dönüştürülmüş ürünlerin kullanımı
Kullanım
 • Bayide atıkların yönetimi ve imhası
 • Yedek parçalar
Takas
 • Araç takası
 • Temizleme ve ön arıtım
 • ELV Avrupa Yönergesi
BATARYA
Otomobilinizin bataryasının kullanımı
Otomobilinizin batarya kullanımı

8 yıl veya 160,000km garanti (önce hangisi dolarsa)

 

E-TENSE modellerinin (100% elektrikli ve şarj edilebilir hibrit) bataryaları 8 YIL VEYA 160,000KM GARANTİ kapsamındadır (Garanti başlangıcındaki batarya kapasitesinin 70%’i).

Bataryalar hiçbir özel bakım işlemi gerektirmez : bakım planı, bataryanın şarj kapasitesinin (SoH) [DF1] garanti başlangıcındaki şarj kapasitesi ile karşılaştırılarak doğrulanmasını ön görür.

Eğer şarj kapasitesinde bir fark var ise, bataryanın yenisi ile değiştirilmesi öngörülmektedir.

Otomobilinizin bataryasının geri dönüşümü
Bu bilginin yazıldığı tarihte, Türkiye’de düşük emisyonlu otomobillerin bataryalarının geri dönüşümü konusunda halihazırda bir Yönetmelik bulunmamaktadır ve ilgili Çevre Yönetmelikleri içerisinde de bu konuda hiçbir madde bulunmamaktadır. Bu sebeple, hibrit ve tam elektrikli otomobillerden sökülen atık bataryalar, Marka’nın ülkedeki anlaşmalı geri dönüşüm iş ortağı tarafından Marka’nın Yetkili Servislerinden teslim alınmakta, özel bir çelik muhafaza içerisinde sabitlenerek taşınmakta ve geri dönüşüm firmasının tesisinde Marka için muhafaza edilmektedir. Türkiye’de bu konuya özel bir Yönetmelik’in yayımlanması beklenmektedir ve yayımlanarak devreye alındığında Marka tarafından uygulanacaktır.
SORUMLU SÜRÜŞ
Çevreci sürücünün çevreci sürüşü
HIZ DÜŞÜRÜLÜR
 • 100 km/sa’in altında 2 litreye kadar yakıt tasarrufu
YÜKLER AZALTILIR
 • Bagajda 100 kg daha fazla yük = fazladan %5 yakıt tüketimi
LASTİKLERİN BASINCI KONTROL EDİLİR
 • 0,5 bar düşük basınç = fazladan %2,4 yakıt tüketimi
OTOMOBİLİN GENEL BAKIMINA ÖZEN GÖSTERİLİR
 • Yağ değişimi, hava filtresi, vb. = %25’e kadar yakıt tasarrufu
FAZLASINI KEŞFEDİN
Geri dönüşüm
Kuruluşundan beri, DS Automobiles geri dönüştürülmüş malzemeler kullanır ve kullanım oranını sürekli olarak arttırır.
Yakıt Tüketimi
Otomobilinizin ortalama tüketimini ölçün.