DIRIYAH E-PRIX DS Automobiles ve António Félix da Costa Diriyah'ta yılın ilk podyumuna çıktı

27 Şubat 2021

DS TECHEETAH ve António Félix Da Costa, Suudi Arabistan'ın Diriyah şehrinde gerçekleşen ikinci gece yarışında sezonun ilk podyumuna çıktı.

 

Beklendiği gibi, sezona Diriyah'ta başlayan ABB FIA Formula E Dünya Şampiyonası'nın açılış etkinliğinin ikinci E-Prix yarışı, önceki akşama kıyasla çok farklı şekilde sonuçlandı. DS E-TENSE FE 20, her saniyenin değerli olduğu pistte rakipleriyle muhteşem bir şekilde rekabet ederek Jean-Eric Vergne'i 7. sıraya, Da Costa'yı ise 9. sıraya taşıdı.

 

Formula E tarihinin ikinci gece yarışı, her iki DS TECHEETAH pilotunun da açılış turlarında ilk sıralara eriştiği çekişmeli bir mücadeleye ev sahipliği yaptı. İlk "atak modunu" başarıyla kullanması Vergne'i kısa süreliğine Da Costa'nın önüne geçirerek üçüncü sıraya taşıdı ve takım arkadaşlarını yarışı önde götüren iki rakibine yakınlaştırdı. Kısa süre sonra başlayan güvenlik aracı periyodunun ardından piste tekrar dönen iki takım arkadaşı, iki kere birbirlerinin önüne geçerlerken, bir de heyecan verici bir çekişmeye imza attı. 

 

Bitişe kısa süre kala yaşanan iki tane kaza sonrası güvenlik aracının ikinci defa müdahalesi gerekti ve aslında yarışın kırmızı bayrak ile erken bitirilmesine kadar sıralamanın sabitlenmesine yol açtı. Bitiş çizgisini Da Costa'nın hemen önünde üçüncü sırada geçen Vergne, ikinci "atak modunu" kullanamaması nedeniyle yarış sonrasında on saniyelik bir zaman cezasına çarptırıldı. Bu da Fransız pilotu 12. sıraya geriletirken Da Costa'yı üçüncülüğe taşıdı.

 

ABB FIA Formula E Dünya Şampiyonası, sezonun üçüncü E-Prix'ini Avrupa'da düzenleyecek ve 10 Nisan günü Roma sokaklarında olacak.

  

 

Mark Preston, DS TECHEETAH Takım Müdürü:

"İnanılmaz bir yarıştı. Çocuklar zaman zaman yüreğimizi ağzımıza getirse de liderlik için mücadele eden iki şampiyonunuz olunca bunlar yaşanabiliyor. Ortalık yatıştıktan sonra onlar arkadaşlıklarını sürdürücek, biz de önümüzdeki yarışa odaklanmaya devam edeceğiz. Bu, DS E-TENSE FE20'nin son yarışıydı. Hem Altıncı Sezon boyunca hem de bugünkü yarışta bize ne kadar fayda sağladığını ve pistteki harika anılarımızı düşününce yarış otomobilimizin emekliliği tam anlamıyla hak ettiğini söyleyebilirim."

 

Xavier Mestelan Pinon, DS Performance Direktörü:

"Pilotlarımız her anlamda performanslarını sergiledi! Bu E-Prix yarışından çıkardığım şey, mücadeleye en ön saflardan tekrar katıldığımız ve unvanlarımızı korumak için gereken her şeye sahip olduğumuz oldu. Takımımız dünkü yarışın üstesinden muhteşem geldi. Gelecek için bizi heyecanlandırıyorlar. Pistlere daha güçlü geri dönebilmek çok önemli! Roma'da da bu ivmeyi sürdürmemiz gerekiyor. Her şeyi belirleyecek en önemli şey de yeni yarış otomobilimiz."

Antonio Felix da Costa, Formula E Şampiyonu ve DS TECHEETAH Yarış Pilotu:

"Bugün harika performansla harika sonuçlar elde ederek eski hızımıza tekrar kavuştuğumuzu ortaya koyduk. Çok büyük mutluluk duyuyorum bundan. İnanılmaz geçişler ve muhteşem kurtarışlarla dolu, oldukça eğlenceli bir yarıştı. Eski otomobilimizle son kez yarıştık. Sonraki müsabakada yeni yarış otomobilimiz bizi bekliyor. Yeni otomobilimizle pistlerin tozunu attırmak için sabırsızlanıyorum!"

 

Jean-Eric Vergne, Çifte Formula E Şampiyonu ve DS TECHEETAH Yarış Pilotu:

"Bugün her şey yolunda gidiyor gibi görünüyordu. Ancak sonuçları görünce, pek de iyi gitmiyormuş diyorum. Alex'in bugün geçirdiği kaza gibi durumlarda önemli olan tek şey sağlıktır. Maalesef bu kaza, mecburi ikinci atak modunu başlatmama engel oldu ve yarış sonrasında ceza alıp üçüncülüğümü kaybetmeme yol açtı. Sezona bu sıralamayla girmek muhteşem bir başlangıç olabilirdi. Ancak hepimiz biliyoruz ki sezon sonunda şampiyon olmak için ilk yarışları illaki birincilikle bitirmenize gerek yok. DS E-TENSE FE20'yi bugünkü olaylarla dolu yarışların ardından emekliye ayırmak çok güzel. Roma'da piste aynı heyecanla döneceğim."