ALLER AU CONTENU

FREN PAKETİ

DS Fren Sistemi Bakımı ve Servisi

Etkin fren yapabilmek için

Fren sistemi, talebinize anında ve tam olarak yanıt vermelidir. Düzenli kontroller güvenliğinizi sağlar ve fren mesafesinin uzamasını engeller.

 

Frenin temel unsurlarını (kampanalar, balatalar, diskler ve kaliperler) kontrol etmek için bir fren raporu paketi seçebilirsiniz.

Yedek parçaların değişmesi gerekiyorsa, DS atölyesi tarafından sunulan fren paketlerinden faydalanabilirsiniz.


Bu paketin içerdiği hizmetler:

 • 4 ön fren balatası takımı
 • Montaj işçiliği
 • DS uzmanları tarafından yapılan görsel kontroller
 • Müdahale dökümü

FRENLEME ORGANLARI NEDEN AŞINIR?

FREN BALATALARI

 • Fren sırasındaki sürtünme önemli ölçüde ısı üretilmesine neden olur.
 • Disklerin malzemesinden daha yumuşak fren balatalarının malzemesi daha çabuk aşınır.

 

Aşınmış balatalar fren diskine zarar verebilir.

FREN DİSKLERİ

Frenleme sırasında disklere büyük kuvvet uygulanır. Aşınmaları titreşime neden olabilir. Frenlemenin maksimum verimliliği disklerin durumuna bağlıdır.

FREN KAMPANALARI

Balatalara göre üzerlerine daha az kuvvet uygulanır, buna rağmen yine de aynı zorlamalara maruz kalırlar.

FREN SIVISI

 • Çok fazla sıvı sadece frenleme verimliliğinde kayba yol açmakla kalmaz, aynı zamanda sızıntı yapan bir hidrolik sistem de potansiyel bir arıza kaynağı haline dönüşebilir. Gösterge tablosundaki ikaz lambası size durumun sorunun seviyesini gösterir.
 • Fren sıvısı seviyesinin anormal şekilde düşmesi durumunda, derhal DS uzmanına danışın.

FREN SİSTEMİNİN AŞINMASINA DAİR İŞARETLER NELERDİR?

FREN PEDALI

 • FREN PEDALI SERTSE: Bu durum fren destek sisteminin, boruların veya hidrolik devresinin, tekerlek silindirlerinin veya kaliperlerin bir arızasına bağlı olabilir.
 • FREN PEDALI YUMUŞAKSA: Pedal sonuna kadar iner, frenleyebilmek için “pompalama” yapmanız gerekir. Dikkat, bu durum hidrolik sisteminin ciddi bir anormallik uyarısıdır.

 

FREN YAPARKEN OTOMOBİLİNİZ

 • FREN YAPILDIĞINDA OTOMOBİL GÜZERGAHINDAN SAPIYORSA: Bir tekerlek silindiri veya kaliper tutukluk yapmış olabilir veya sadece lastik sönmüştür. Eskimiş amortisörler de aynı sonuçlara neden olabilir.
 • FREN YAPILDIĞINDA OTOMOBİLDE TİTREŞİM OLUŞUYORSA: Muhtemelen arızalı fren diskleri, gevşek bir parça veya ön veya arka takımda aşırı bir boşluk söz konusudur.
 • FREN YAPILDIĞINDA OTOMOBİL “SARSINTILI VE DÜZENSİZ ÇALIŞIYORSA”: En ufak bir pedal kuvvetinde frenler kilitleniyorsa; diskler, kampanalar veya fren balatalarında bir sorun olabilir.

DS FREN ORGANLARI GÜVENİLİRLİĞİ VE GÜVENLİĞİ

DS Parçaları üstün kaliteli parçalardır ve sıkı bir teknik şartnamenin hükümlerine uygundur.

Güvenlik açısından, DS Automobiles gereksinimleri size malzemelerin kalitesini, aşınmaya karşı en uygun dayanıklılığı ve frenleme verimliliğini garanti eder.

FRENE DAİR TAVSİYELERİMİZ

Fren organlarının verimliliği bu sistemi oluşturan parçaların durumuna bağlıdır: fren balataları, diskler, kampanalar ve fren kampanaları.

Sistemin düzgün çalışması için, şunlar gereklidir:

 • Fren balatalarını kontrol ettirin (yaklaşık her 10.000 kilometrede bir). Kalınlık 2 mm'ye düştüğünde değiştirilmelerini öneriyoruz.
 
 • Fren balatası değişimlerinde fren disklerini kontrol ettirerek kalınlıklarının üretici şartnameleri dahilinde olduğundan emin olun.
 • Fren kampanalarını düzenli olarak kontrol ettirin (ortalama her 20.000 kilometrede). Kaplama kalınlığı 1,5 mm'den aşağıya düştüğünde, parçalar değiştirilmelidir.
 • Fren sıvınızı en az 2 yılda bir veya otomobilinizin ilk trafiğe çıkış tarihine bağlı olarak her 40.000 veya 60.000 kilometrede bir değiştirin. Bu olmazsa olmaz bir kuraldır.
DS AUTOMOBILES & ÇEVRE

Sorumlu bir üretici olarak DS Automobiles çevreyi kirletici ürünlerin arıtılmasında aktif olarak görev alır (i) Daha fazla bilgi edinmek için www.stellantis.com web sitesini ziyaret edin  .

DS Automobiles, otomobillerin tasarımından kullanılmış parçaların yeniden işlenmesine kadar otomobilin yaşam döngüsünün her evresinde, bayi ağıyla birlikte, çevreye karşı daima duyarlı olmayı taahhüt eder (i) Daha fazla bilgi edinmek için www.stellantis.com web sitesini ziyaret edin  .

Kişiye özel hizmetler

DS Service mükemmelliği
DS Service size mükemmel bakımın huzurunu sunar
Satış Sonrası Hizmetler
DS, farklı bakım paketleri ile otomobilinizin kullanım ömrünün her aşamasında size eşlik eder.